среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na sztachety z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku z Przysucha wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachetki PCV na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz własnych upodobań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztacheta Winylowe z Brzeska na ogrodzenie i furtkę ze sztachet buduje się z głazów różnego kształtu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych konturach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий