понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Na ogól takie sztachety PCV z łepety sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie migiem rosną i mocno się zagęszczają. Wiele uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w skwerze, oraz nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również bujnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe mogą być nadzwyczaj cienkie, choć trzeba je cyklicznie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV z Leszna stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий